На 29 ноември 2024 г., в град Болоня, Италия, ще се състои заключителна международна конференция, на която ще бъдат представени резултатите от проекта FACILEX, съфинансиран от Програма „Правосъдие“ на Европейския съюз. АПИС Европа участва в проекта, заедно с няколко европейски академични институции и координатор Университета на Болоня.
Форумът се провежда под наслов "Насърчаване на съдебното сътрудничество в ЕС чрез информационни технологии и изкуствен интелект" и в него ще вземат участие водещи европейски учени в областта на наказателното право и съдебното сътрудничество, както и специалисти в сферата на правната информатика. По време на конференцията в три сесии последователно ще бъдат коментирани въпроси по прилагането на трите основни механизма за взаимно признаване в ЕС - Европейската заповед за арест, Европейската заповед за разследване и Регламент 2018/1805. Последната четвърта сесия е посветена на темата за информационните технологии и методите, базирани на изкуствен интелект, които могат да подпомогнат работата на правните специалисти. В този контекст ще бъдат представени и функционалностите на свободната онлайн платформа FACILEX, разработена в рамките на проекта. Представители на АПИС Европа също ще вземат участие в последния панел и ще демонстрират как на практика платформата FACILEX улеснява провеждането на правни проучвания, сравнителния анализ на уредбата и определянето на приложимото право.
Събитието ще се проведе присъствено от 10 до 19:30 ч. в град Болоня, но е предвидена и възможност за онлайн участие, за което се изисква попълване на следната регистрационна форма. Работният език на конференцията е английският. Подробната програма на събитието можете да разгледате тук.
Проектът FACILEX използва за основа резултатите от успешно завършения през 2022 г. европейски проект CrossJustice, като целта е създадената онлайн платформа да бъде разширена с ново съдържание и с нови функционалности, базирани на последните достижения в дигиталните технологии. В рамките на двата проекта мултинационален екип от експерти изследва как европейската рамка за защита на правата на обвиняемите в наказателния процес и механизмите за взаимно признаване на актове в областта на наказателноправното сътрудничество се прилагат от държавите членки. Резултатите от проучванията са интегрирани в онлайн платформата FACILEX, която предоставя на практикуващите юристи:
Повече информация за проекта можете да намерите на: https://site.unibo.it/facilex/en.
|